Bár Pontának megromlott a viszonya a jelenlegi pártvezetéssel, eddig nem volt kérdéses, hogy a PSD színeiben indulhat újabb parlamenti mandátumért a decemberi választásokon. Kedden azonban újabb ügyben indított bűnvádi eljárást ellene a korrupcióellenes ügyészség (DNA), és hatvan napra felügyelet alá is helyezte.
Mivel a párt etikai kódexe szerint nem lehet a PSD jelöltje olyan politikus, akit az igazságszolgáltatás szervei felügyelet alá helyeztek, a szociáldemokratáknak el kell tekinteniük a szabályzatuktól ahhoz, hogy Ponta a párt képviselőjelöltje lehessen.
Dragnea a szerdai tanácskozáson azt mondta: ő nem diktátor, hogy egymaga döntsön erről, de támogatja, hogy a PSD végrehajtó bizottsága kivételt tegyen Pontával, hiszen a párt volt elnökéről és egy volt miniszterelnökről van szó.
Ponta - aki egyes közvélemény-kutatások szerint az ország legnépszerűbb politikusa - több jelét adta annak, hogy nehezményezi mellőzését, így azt is, hogy nem vonták be a párt választási programjának kidolgozásába. A szociáldemokrata pártvezetésből tavaly visszavonult politikus azt is lebegteti, hogy "átigazol" a magyarellenességéről elhíresült Bogdan Diaconu képviselő nacionalista pártjába.
A DNA kedden gyanúsítottként hallgatta ki Pontát, politikai befolyásával való visszaéléssel és pénzmosásban való bűnsegédlettel gyanúsítja. Az ügyészek szerint PSD-elnökként 2012-ben befutó parlamenti helyet ígért a PSD egyik politikusának egy 220 ezer euróra rugó illegális pártfinanszírozás fejében. A pénz állítólag Tony Blair volt brit miniszterelnök tiszteletdíja volt, aki 2012-ben előadói szerepet vállalt egy PSD-közeli alapítvány konferenciáján.
Pontát korábban okirat-hamisítás, pénzmosás és adócsalásban való bűnrészesség gyanújával állította bíróság elé a DNA az úgynevezett Turceni-Rovinari ügyben. A per érdemi tárgyalása márciusban kezdődött.